- Получаване на връзка
- X
- Имейл
- Други приложения
Представена публикация
- Получаване на връзка
- X
- Имейл
- Други приложения
Най-древните татуировки в историята са намерени при разкопките на египетските пирамиди, върху мумии на възраст 4 000 г.
Но началото на историята на татуировката датира от много По-рано, още при първобитно-общинния строй. Тя е служела не само като украшение, а и като племенен знак, като тотем и освен всичко е носела определна магическа сила.
Причините за появявата на татуировката също не са ясни. Според една теория - това е нормален процес от естествени наранявания на кожата, случайно получени от хората през Каменния век. Раните и одраскванията са се сливали в причудливи форми, отличаващи техния носител от съплеменниците му като храбър воин и добър ловец. С времето, първобитните племена са се разширили, обединявайки се в малки организирани общества, където вече специално поставените знаци имали специфично значение в пределите на дадената група.
Различни видове татуиране са практикували всички народи от Европа, Азия, индианците от северна и южна Америка и разбира се жителите на Океания. Индонезийските и полинезийските племена, при които татуирнето се предава от поколение на поколение, са най-добрия пример в антропологичните доказателства за социалното значение на татуировката.
В историята на татуировката много пъти е било доказвано, че има значение и къде точно е изрисувана тя.
Татуировките и тяхната история

Жените на древните японци татуирали на лицата си своето семейно положение, ПО татуировката можело да се определи омъжена ли е жената и колко деца има. Така и при други народи обичайните нарези и рисунки ПО телата на жените, символизирали тяхната издържливост и плодовитост. На някои места женското татуиране е доведено до крайност: на атола Нукуро, деца родени от нетатуирани жени са убивани при раждането.
Татуирането е свързано и с т.нар. Преходни обреди - посвещаването на юношите в мъже, или преселването в задгробния свят. Например: племето Даик на о-в Борнео, вярвали, че в местния рай Ано-Кезио всичко придобивало нови качества: светлото ставало тъмно, сладкото - горчиво и т.н. Изобретателните и предвидливи даикци, са се татуирали предимно в тъмни оттенъци - видоизменящи се след смъртта им в светли и сияещи. Това показвало благополучното преминаване на собственика им през тъмната пропаст между Земята и Ано-Кезио.
Също така, при различните народи на татуировките са придавани магически свойства: защита на децата от родителски гняв, на възрастните - в бой и лов, а на старците - против болести.

По време на Първата световна война, британците татуирали буквата D на дезертьорите. В Германия отбелязвали номера на затворниците в концлагерите, практика разпространена и в лагерите на СССР.
За нанасянето на татуировките, славяните използвали глинени матрици или печати наречени Пинтадера. Тези своеобразни преси с ромбо-меандрови изображения са били крайно необходими в магическия ритуал на култа към плодородието.
Историята говори, че магията на татуировката се използвала не само от диваците. През XVIII-XIX век британските моряци изобразявали на гърба си огромно разпятие, с надеждата, че ще ги предпази от телесни наказания, широко практикувани в английската флота. При арабите най-надежден закрилящ талисман се смятала татуировка с цитат от Корана.
С разпространението на християнството, обичая на татуирането започнал да се изкоренява, като съществена част от езическите обреди. Забраната била толкова сурова, че татуирането не се практикува в Европа чак до XVIII век (разбира се, историята на татуировката не спира дотук). По ирония на съдбата, когато християнските мисионери отправяйки се в далечните страни да покръстват диваците, също като моряците, се татуирали за спомен от пътешествията.
Капитан Джеймс Кук допринесъл най-много за развитието на татуировките в Европа. Връщайки се от плаване през 1769 г. той донесъл от Таити не само думата татуировка, но и довел Великия Омаи - изцяло татуиран полинезиец, който станал сензация - първата жива татуировка - галерия. Много скоро нито един уважаващ себе си пътуващ цирк не минавал без участието на някой Знатен дивак. В края на XIX век модата на аборигените западнала. Вместо тях на представленията излизали американци и европейци. Например някоя си лейди Виола, която си татуирала портретите на шест американски президенти, Чарли Чаплин, и много др. знаменитости, предизвикваща възторга на тълпата и през нашето столетие. Трябва да се отбележи, че макар и да обичали да гледат разкрасените циркаджии, европейците и американците не дръзвали да се татуират. Това било привилегия на моряци, войници и летци, изобразяващи татуировката като символ на вярност, братство, солидарност и традиции.

Именно тогава, през 1891 г. американеца О'Райли изобретил електрическа татуираща машина, заменяща всевъзможните самоделни инструменти и приспособления. Но даже и техническия прогрес не извадил изкуството от застоя му. През цялата първа половина на XX век, американците и европейците ходят със стандартния набор безлични и глупави картинки.
Благодарение на мощния тласък на младежката култура през 50-те и 60-те години, се появило ново поколение татуировчици. Творческите им амбиции и смелите експерименти издигат татуировката до ранга на изкуство. Художниците широко заимствали традиционни образци от Далечния Изток, Полинезия, американските индианци, създавали преливащи се хибридни рисунки и нови стилове, школи и направления.
Lilencety
Нито една телевизия, филм или сериал не се излъчва или хоства от този сайт. Използват се само безплатни линкове към тях, предоставени от потребителите, тези линкове се разпространяват свободно в интернет пространството.
Ако вие сте притежател на авторското право на някой фаил, който има линк в сайта и желаете той да бъде премахнат от сайта, може се свържете с нас чрез формата за контакти, където да посочите какъв е проблема.
Благодарности : Lilencety
Коментари
Публикуване на коментар